جدید ترین عناوین خبری امروز
جالب فا

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • admin
  • آبان 27, 1400
  • 4:51 ب.ظ

جواب کاربرگه 4 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

جواب کاربرگه 4 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی / گام به گام پایه ششم

سوال

موقعیت ۱

مدرسه تعطیل شده است و شما می‌خواهید به خانه برگردید. در چند قدمی مدرسه می‌بینید که یک کیف کوچک روی زمین افتاده است. آن را بر می‌دارید و مشاهده می‌کنید مقداری پول در آن است امّا نام و نشانی صاحب کیف در آن نیست. چه تصمیمی می‌گیرید؟

پاسخ

برداشتن این کیف، خلاف دستورات دینی و  قوانین است. همچنین بی‌توجهی به آن هم بر خلاف دستورات دینی است. پس آن را بر می‌دارم و به یکی از مغازه‌های مورد اعتماد محله می‌سپارم و با همدیگر روی یک کاغذ می‌نویسیم: «یک کیف دستی پیدا شده است، با گفتن مشخصات، آن را دریافت کنید.» و روی شیشه‌ی مغازه می‌زنیم تا اگر صاحب واقعی کیف از آنجا رد شد، با گفتن مشخصات کیفش، آن را تحویل بگیرد.

سوال

موقعیت ۲

یکی از دوستان شما، کتابی را به امانت به شما تحویل داده است. دوست دیگری این کتاب را در دست شما می‌بیند و خواهش می‌کند تا به او بدهید که بخواند. او اصرار می‌کند که تا دو روز دیگر آن را می‌خواند و به شما پس می‌دهد. چه تصمیمی می‌گیرید؟

پاسخ

 امانتداری یکی از ویژگی‌های پسندیده‌ی اخلاقی و دستورات دینی است. بنابراین به دوستم می‌گویم که این کتاب مال من نیست و من حق ندارم ندارم آن را بدون اجازه به تو بدهم. پس با عجولانه تصمیم نمی‌گیرم و پس از مطرح کردن موضوع با آن دوستی که کتاب را از او امانت گرفته‌ام، تصمیم‌گیری می‌کنم.

سوال

کاربرگه شماره ۴ مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

موقعیت ۳

شما به یک سالن ورزشی رفته‌اید. فردی در آنجا لباس‌های ورزشی حراجی پهن کرده است و می‌فروشد. دوستان شما از او خرید می‌کنند. شما پول کافی همراه ندارید و به لباس جدید هم نیاز ندارید امّا دوستان به شما اصرار می‌کنند و حاضرند به شما پول قرض بدهند …

پاسخ

ما باید قدرت نه گفتن داشته باشیم. چون من پول کافی همراه ندارم و نیازی هم به لباس ندارم بنابراین به حرف آنها گوش نمی‌دهم. زیرا اینکار برای خانواده دردسر ایجاد می‌کند. همچنین وقتی به لباس نیاز نداریم، خرید آن اسراف است و اسراف هم بر خلاف دستورات دینی است.

سوال

موقعیت ۴

مدرسه تعطیل شده است و شما و دوستانتان می‌خواهید به خانه بروید. دوستتان از شما خواهش می‌کند که باهم به یک فروشگاه لوازم ورزشی بروید تا وسیله‌ای بخرد و فروشگاه هم از آنجا خیلی دور است …

پاسخ

پدر و مادرم به من گفته‌اند که بعد از تعطیلیِ مدرسه، مستقیماً به خانه بروم پس این قانون خانه‌ی ماست و من هم به آن عمل کرده و از دوستم معذرت‌خواهی می‌کنم و همراه او نمی‌روم. ضمناً اگر بروم باعث نگرانی خانوده‌ام می‌شوم و برای آنها دردسر به وجود می‌آورم.

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *