جدید ترین عناوین خبری امروز
جالب فا

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • admin
  • آبان 9, 1400
  • 12:56 ب.ظ

چگونه وضو بگیریم؟

به عنوان یک مسلمان یادگیری طریقه صحیح گرفتن وضو یک امر ضروری به حساب می‌آید. بدیهی است که قبل از خواندن نماز باید ابتدا مراحل وضو با دقت و به ترتیب انجام شود. در این آموزش با جالب فا همراه شوید تا مراحل دقیق وضو گرفتن را با نقاشی های زیبا و به صورت واضح یاد بگیرید. از این مطلب می‌توان برای آموزش صحیح وضو به کودکان هم استفاده کرد.

چگونه وضو بگیریم؟ / آموزش تصویری

آموزش نیت وضو گرفتن

در سبک زندگی اسلامی و دین اسلام نیت شرط اول هر عملی است که انجام آن برای جلب رضای الله صورت می‌گیرد. فراموش نکنید که برای انجام صحیح وضو نیاز است که قبل از هر کاری به صورت کامل روی خودتان متمرکز شوید و درون‌تان را آرام کنید. سپس بدون هیچ فکر اضافه‌ای ذهن‌تان را حول پیش بردن صحیح مراحل وضو گرفتن نگاه دارید.

  • نیت کردن با صدای بلند انجام نمی‌شود و به نوعی در درون و قلب هر فرد صورت می‌گیرد. استفاده از کلمه “بسم الله” می‌تواند کمک شایانی در آرام کردن اوضاع درونی‌تان باشد. البته می‌توانید نیت را به هر نحوی که راحت‌تر هستید انجام دهید. در این آموزش روی نیت قبل از وضو تاکید می‌شود.

شستشوی دست

how to perform wudu 23432434 - چگونه وضو بگیریم؟

از دست چپ برای شستن دست راست استفاده کنید؛ این عمل باید سه بار تکرار شود. سپس سه بار از دست راست برای شستن دست چپ بهره بگیرید. مطمئن شوید که بین انگشتان تا مچ دست را به خوبی شسته‌اید.

شستشوی دهان

how to perform wudu 5455478 - چگونه وضو بگیریم؟

با دست راست سه بار آب به دهان‌تان بریزید. آب را به خوبی در داخل دهان بگردانید و بعد خارج کنید. با این کار تمام تکه‌های مواد غذایی از دهان‌تان بیرون می‌آید.

شستشوی بینی

how to perform wudu 5465447 - چگونه وضو بگیریم؟

سه دفعه و با دست راست مقداری آب به داخل بینی خود بریزید. می‌توان از دست چپ برای بستن یکی از مجراهای بینی و بیرون دادن هوا از مجرای دیگر استفاده کرد. همچنین می‌توانید مقدار بسیار کمی آب را با بینی به داخل بالا بکشید اما مراقب باشید که احساس خفگی به شما دست ندهد. در صورتی که نمی‌توانید این کار را انجام دهید تنها خیس کردن انگشت و آب زدن به بخش‌های پایینی بینی کافی است.

  • از سلامت و پاکی آب مورد استفاده در هنگام انجام احکام وضو اطمینان حاصل کنید. در برخی نقاط گرمسیر دنیا، آب ممکن است به نوعی آمیب به نام نگلیریا فاولری آلوده باشد که با استنشاق آن به درون بینی می‌تواند موجب ایجاد گونه‌ای نادر از عفونت مغز شود. حتی آب شهری برخی نقاط از دنیا هم می‌تواند آلوده باشد. بنابراین در صورتی که به تمیزی آب مورد استفاده مشکوک هستید بهتر است آن را به مدت یک دقیقه یا نهایتا سه دقیقه بجوشانید سپس برای شستشوی بینی از آن بهره ببرید.

شستشوی صورت

how to perform wudu 435467 - چگونه وضو بگیریم؟

سه بار آب را با دو دست خود به صورت‌تان بزنید به صورتی که تمامی سطح صورت از گوش راست تا گوش چپ و از بالای پیشانی تا چانه را دربرگیرد.

شستشوی ساعد

از مچ دست تا آرنج دست راست را سه بار با دست چپ بشویید و بعد از آن همین کار را با دست راست روی دست چپ تکرار کنید. برای دیدن شیوه صحیح این مرحله به ویدیویی که در ادامه مطلب آمده است توجه بفرمایید.

  • در صورتی که دست‌تان را گچ گرفته‌اید تنها کافی است که آب را روی آن بریزید.

مسح سر در وضو

how to perform wudu 4545768 - چگونه وضو بگیریم؟

شستشوی سر یا مسح سر یکی از مراحل وضو گرفتن صحیح است. دست‌های خود را خیس کرده و یک بار به آرامی آن را از پیشانی تا پشت سر خود بکشید.

شستشوی گوش

how to perform wudu 5345576 - چگونه وضو بگیریم؟

از انگشت‌ها برای شستشوی تمامی بخش‌های گوش خود استفاده کنید. با انگشت شَست می‌توان به راحتی پشت گوش را از بالا تا پایین شُست. این کار را تنها یک بار انجام دهید.

شستشوی پا

پاهای خود را کامل و تا قوزک بشویید. از انگشتان دست برای پاکسازی هر چیزی که لای انگشتان پای‌تان است استفاده نمایید. این کار را با پای راست شروع کرده و سعی کنید هر پا را سه مرتبه و پشت سر هم با آب مالش دهید.

حفظ ترتیب مراحل وضو گرفتن

در آموزش وضو تاکید روی حفظ ترتیب مراحل است و باید هر مرحله را با دقت و به ترتیب پیش ببرید. در صورتی که در انجام مراحل یا حفظ ترتیب دچار مشکل شدید باید وضو را دوباره از اول از سر بگیرید. در صورتی که دوست دارید وضو گرفتن را به صورت عملی ببینید می‌توانید ویدیوی زیر را مشاهده نمایید:

آموزش ذکر دعای پس از وضو

how to perform wudu 4765879 - چگونه وضو بگیریم؟

پس از وضو ذکر این دعا را از یاد نبرید:

أَشـْهـَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحـْدَهُ لَا شـَرِيـكَ لَهُ وَ أَشـْهـَدُ أَنَّ مـُحـَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ. أللّهُمَّ اجْعَلْنی مِنَ التَّوّابینَ وَ اجْعَلْنی مُنَ الْمُتَطَهِّرینَ. سُبْحانَکَ اَللّهُمَّ وَ بِحَمْدِکَ ، أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ.

  • ترجمه فارسی این دعا:
  • شهادت می‌دهم که هیچ معبودی جر الله نیست، خداوند یکتا است و شریکی ندارد. شهادت می‌دهم که محمد (ص) بنده و رسول الله است. خداوندا مرا از توبه‌کنندگان و پاکان قرار ده. خداوندا تو پاک و منزهی و شهادت می‌دهم که فقط تو شایسته پرستش هستی. مرا ببخش و برای توبه به سوی تو روی می‌گردانم.

آموزش باطل کننده های وضو

تا اینجای آموزش وضو مراحل آن توضیح داده شد اما در این بخش به سراغ سایر موارد آن می‌رویم. مواردی که وضو را باطل می‌کنند شامل تخلیه‌های طبیعی مانند ادرار، استفراغ، دفع مدفوع، خونریزی زیاد و گازهای معده است. همچنین خواب هم می‌تواند وضو را باطل کند.

  • پس از مقاربت و آمیزش تنها گرفتن مجدد وضو برای خواندن نماز کافی نیست. در این مورد گونه‌ای دیگر از طهارت به نام غسل باید انجام گیرد تا بتوان نماز خواند.

یادآوری مهم در مورد آموزش وضو

در نهایت باید به یاد داشته باشیم که این شیوه از آموزش وضو گرفتن فارغ از هر گونه مذهب‌گرایی و فرقه‌گرایی قرار داده شده و قطعا تنها راه وضو گرفتن نیست. مهم است بدانیم که از ابتدا چگونه به ما یاد داده شده که وضو بگیریم، همان شیوه را می‌توانید استفاده کنید. در واقع مهم‌ترین مسئله در اینجا انجام واجبات دین مبارک اسلام است و روش انجام آن در درجه بعدی اهمیت قرار می‌گیرد. شما به عنوان خواننده این مطلب می‌توانید با هر روشی که یاد گرفته‌اید یا راحت‌تر هستید، مراحل وضو را به جا بیاورید و محدودیتی برای شما وجود ندارد.

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *