جدید ترین عناوین خبری امروز
جالب فا

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • admin
  • آذر 23, 1400
  • 8:35 ق.ظ

سوالات درس سوم مطالعات ششم با جواب

سوالات درس سوم مطالعات ششم با جواب

سوالات درس سوم مطالعات ششم با جواب (درس ۳ تصمیم گیری چیست) شامل پاسخ و جواب فعالیت های صفحه ی ۱۷ مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی در این نوشتار از جالب فا تقدیم شما می‌شود.

جواب صفحه ۱۷ مطالعات ششم

✅ فعالیت 1

همفکری کنید و بگویید به نظر شما هر کدام از این تصمیم‌ها مثبت است یا منفی؟ چرا؟  هر تصمیم چه نتیجه‌ای دارد و بر چه چیز‌هایی اثر می‌گذارد؟

  • حسن تصمیم گرفته است با دوستانش خوش اخلاق باشد و پشت سر کسی بدگویی نکند.

تصمیم حسن مثبت است، چون خوش‌اخلاقی و پست سر کسی بدگویی نکردن از صفات حوب و پسندیده‌ی انسان است. نتیجه‌ی تصمیم حسن این است که همه او را دوست خواهند داشت و بر رفتار دیگران با او اثر می‌گذارد.

  • فرهاد تصمیم می‌گیرد فردا با دوستانش ترقّه‌بازی کند.

تصمیم فرهاد منفی است چون ترقه‌بازی کار خطرناکی است و ممکن است بر اثر ترقّه‌بازی به خودش یا دیگران آسیب بزند و همسایگان را آزار بدهد. این تصمیم فرهاد بر سلامتی خودش و دیگران تأثیر می‌گذارد.

  • زهرا تصمیم می‌گیرد هر روز یک ساعت، درسی را که در آن ضعیف است، بخواند.

تصمیم زهرا مثبت است چون باعث موفقیت او می‌شود. نتیجه‌ی تصمیم زهرا این است که در پایان سال تحصیلی نمرات خوبی کسب می‌کند. تصمیمش علاوه بر اینکه بر روی وضعیت تحصیلی و آینده‌ی خودش اثر می‌گذرد همچنین باعث تشویق دانش‌آموزان دیگر هم می‌شود که با تلاش بیشتر مانند زهرا نمراتشان درخشان شود.

  • امید تصمیم گرفته است که دیگر خوراکی‌های زیان‌آور مانند نوشابه نخورد.

تصمیم امید مثبت است چون به باعث حفظ سلامتی او می‌شود و در نتیجه بیمار نمی‌شود و سالم و تندرست می‌مانَد. این تصمیم بر سلامتی امید اثر می‌گذارد.

  • الهام فردا امتحان دارد اما تصمیم می‌گیرد همه‌ی برنامه‌های مورد علاقه‌اش را در تلویزیون تماشا کند.

تصمیم الهام منفی است زیرا در این شرایط درس خواندن مهمتر است اما الهام با این تصمیم کار مهمتر را کنار گذاشته و به کار بی‌اهمیت مشغول شده است. نتیجه‌اش این می‌شود که در امتحان نمره‌ی لازم را کسب نمی‌کند. این تصمیم نهایتاً باعث عصبانیت خانواده‌ی الهام شده و بر وضعیت تحصیلی و آینده‌ی الهام اثر می‌گذارد.

  • بهروز تصمیم گرفته است که در خانه منظّم باشد، وسایلش را در جای خود بگذارد و به مادرش در مرتّب کردن اتاق کمک کند.

تصمیم بهروز مثبت است زیرا داشتن نظم و انضباط یکی از صفات پسندیده‌ی انسان است. نتیجه‌ی منظم بودن بهروز این است که همیشه با نشاط و سرحال خواهد بود و وسایلش را گم نخواهد کرد. این تصمیم بر رضایت مادر بهروز از او اثر می‌گذارد.

جواب فعالیت صفحه 17 مطالعات ششم

✅ فعالیت 2

خاطره ای کوتاه درباره ی یکی از تصمیم های خودتان و آثار خوب یا بد آن تعریف کنید یا بنویسید.

جالب فا یک خاطره‌ی مثبت و یک خاطره‌ی منفی به عنوان نمونه تقدیمتان می‌کند:

یکبار تصمیم گرفتم در خانه‌تکانیِ نزدیک ایام نوروز به سایر اعضای خانواده کمک کنم و من هم نقشی در نظافت خانه داشته باشم. به همین دلیل من مسئولیت تمیز کردن پنجره‌های خانه را به عهده گرفتم. این تصمیمِ من باعثِ خوشحالی مادرم شد و همچنین در خودم احساس خوبی به وجود آمد.

💛 JalebFa.ir 💛

چند هفته‌ی پیش، یک شب تصمیم گرفتم تا دیروقت بیدار بمانم و تلویزیون تماشا کنم. این تصمیم اشتباه باعث شد که فردای آن شب، خواب بمانم و به مدرسه نرسم.

جواب سوالات فعالیت های درس سوم 3 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی را خواندید که امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. و به صفحات دیگر جالب فا نیز سر بزنید. همچنین با استفاده از برچسب های زیر می‌توانید درس‌های دلخواهتان را پیدا کنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *