جدید ترین عناوین خبری امروز
جالب فا

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

 • admin
 • آذر 22, 1400
 • 10:06 ب.ظ

جواب فصل پنجم علوم هفتم

جواب فصل پنجم علوم هفتم

سوالات فصل پنجم از معدن تا خانه علوم هفتم با جواب و پاسخ کامل شامل جواب فعالیت صفحه ی 40، 41، 42، 44 علوم هفتم فصل ۵ و همچنین جواب آزمایش کنید صفحه ی 40، 41 و فکر کنید و خود را بیازمایید صفحه 37، 39، 45 و گفت و گو کنید و اطلاعات جمع آوری کنید صفحه 43، 45، مزایا و معایب بهره برداری از معدن علوم هفتم علوم هفتم فصل 5 و… که در این نوشتار از جالب فا تقدیم شما خواهد شد.

سوالات فصل پنجم علوم هفتم با پاسخ

جواب سوال فکر کنید صفحه 37 علوم هفتم

شکل زیر مراحل کلی تولید تقریبا 500 کیلوگرم آهن را از سنگ معدن نشان می دهد. با بررسی دقیق آن به پرسش های مطرح شده پاسخ دهید.

جواب فکر کنید صفحه ی ۳۷ علوم هفتم

الف) مقدار آهن مورد نیاز ساختن خانه‌ی مسکونی را که در آن زندگی می‌کنید به طور تقریبی حساب کنید.

با توجه به تعداد طبقه های خانه یا مساحت خانه و… مقدرا آهن مورد نیاز هم متفاوت است. اما در شرایط نرمال برای ساخت یک مترمربع سازه به صورت بتنی به 60 کیلوگرم میلگرد نیاز می‌باشد. بر این اساس مقدار آهن لازم برای ساختن یک خانه مسکونی یک طبقه با متراژ 100 متر مربع تقریباً 6000 کیلوگرم آهن نیاز می‌باشد.

ب) با توجه به پاسخ پرسش الف، حساب کنید برای تأمین میزان آهن به کار رفته در خانه‌ی شما چند تن سنگ آهن مصرف شده است.

از آنجایی که برای تامین هر 500 کیلوگرم آهن به 1000 کیلوگرم سنگ معدن نیاز می باشد، پس با یک تناسب ساده می‌توان فهمید برای 6000 کیلوگرم آهن به 12000 کیلوگرم سنگ آهن (12 تن) نیاز است.

جواب فصل پنجم علوم هفتم صفحه ۳۷

جواب فکر کنید صفحه 39 علوم هفتم

آیا از فلز آهن خالص می توان به عنوان تیر آهن در ساخت اسکلت های ساختمانی و ورقه های آهن در ساخت بدنه ی خودروها و لوازم آشپزخانه استفاده کرد ؟ پاسخ خود را توضیح دهید.

خیر زیرا آهن خالص نرم است و به راحتی بر اثر ضربه خم می‌شود و قابل استفاده نیست. آهن به سرعت با اکسیژن واکنش می‌دهد، در معرض رطوبت زنگ می‌زند و به سادگی روی آن خش می‌افتد. همین دلایل استفاده از فلز آهن خالص را در ساخت اسکلت های ساختمانی و ورقه های آهن در ساخت بدنه‌ی خودروها و لوازم آشپزخانه و… نامناسب کرده است.

برای بهبود خواص آهن، آن را همراه عناصری دیگر مثل کربن مخلوط می‌کنند و چدن و فولاد که آلیاژی از آهن است به دست می‌آورند. که علاوه بر استحکام، در برابر خوردگی نیز مفاوم است.

💛 JalebFa.ir 💚

خود را بیازمایید علوم هفتم فصل 5

✅ جدول زیر مواد اولیه‌ی به کار برده شده در تولید کارد و چنگال‌های مختلف را نشان می‌دهد. در هر مورد علت استفاده‌ی مواد را مشخص و جدول را کامل کنید.

جواب خود را بیازمایید صفحه ی 39 علوم هفتم

ماده اولیه‌ی به کار برده شده
علت کاربرد
آهن ارزان بودن، استحکام (وقتی آلیاژ می‌شود)، فراوانی
کروم و نیکل جلوگیری از زنگ زدن آهن، زیبایی، افزایش سختی آهن
نقره خاصیت باکتری‌کشی، عدم خوردگی، درخشش و جلای بالا
چوب یا پلاستیک عایق گرمایی، وزن کم
چسب چسباندن دسته به بدنه‌ی کارد و چنگال

💛 جالب فا 💚

جواب فعالیت های فصل 5 علوم هفتم

جواب فعالیت صفحه 40 علوم هفتم

درباره ی استحکام این ساختمان ها در برابر حوادث طبیعی مانند زمین لرزه و سیل گفت و گو کنید. در گفت و گوی خود به ارتباط استحکام ساختمان با مواد به کار رفته در ساخت آن بپردازید.

ساختمان‌های قدیمی که فقط از خاک و سنگ و چوب برای ساخت بنای آن استفاده شده است بنابراین مقاومت آن در برابر سیل و زلزله کم است. اما ساختمان هایی که در آنها از اسکلت فلزی یا بتن استفاده شده است مستحکم‌تر هستند و در مقابل زلزله و سیل مقاومت بالاتری دارند.

💛💛💛

آزمایش کنید صفحه ۴۰ علوم هفتم

وسایل و مواد: مقوا، ماسه، سیمان، تشتک، آب، سیم یا توری فلزی

روش آزمایش

 1. چهار قوطی مقوایی مکعبی شکل به ابعاد 10 × 5 × 50 سانتی‌متر بسازید و آنها را شماره‌گذاری کنید.
 2. دو تشتک جداگانه بردارید. در اولی پنج لیوان ماسه و یک لیوان سیمان و مقدار کافی آب و در دومی پنج لیوان ماسه، دو لیوان سیمان و مقدار کافی آب بریزید و خوب هم بزنید.
 3. در قوطی شماره (1)، بتن به دست آمده در تشتک اول و در قوطی شماره (2) از بتن تشتک دوم بریزید؛ سپس بگذارید تا یک هفته به حال خود باقی بمانند و خشک شوند.
 4. در هر یک از قوطی‌های شماره (3) و (4) ابتدا دو عدد سیم یا توری فلزی با قُطرهای یکسان قرار دهید و آنها را با بتن‌ها پر کنید. اجازه دهید تا یک هفته به حال خود باقی بمانند و خشک شوند.
 5. پس از یک هفته با طراحی یک آزمایش استحکام بتن‌های خشک شده را بررسی و مقایسه کنید.

توجه: قطعه‌های بتنی را هر روز با ریختن آب خیس کنید.

جواب آزمایش کنید صفحه 40 علوم هفتم

استحکام بتن قوطی شماره‌ی (1) در برابر فشار و ضربه از بقیه‌ی بتن‌ها کمتر می‌باشد. استحکام بتن قوطی شماره‌ی (2) بیشتر از استحکام بتن قوطی شماره‌ی (1) می‌باشد. و استحکام بتن قوطی‌های شماره‌ی (3) و (4) بیشتر از استحکام بتن قوطی شماره‌ی (2) است.

یعنی اگر مثلاً از ارتفاعی ثابت وزنه‌ای را بر روی هر یک از این بتن‌ها پرتاب کنیم، بتن قوطی شماره‌ی (1) آسیب بیشتری می‌بیند.

سوالات فصل 5 علوم هفتم با جواب

جواب ازمایش کنید صفحه 41 علوم هفتم

✅ در حدود 50 گرم آهک را در یک ظرف بریزید و دو لیوان آب روی آن اضافه کنید. مشاهدات خود را یادداشت کنید؛ سپس با استفاده از کاغذ پی‌اچ مشخص کنید آیا مخلوط آب آهک خاصیت اسیدی دارد؟

اگر بر روی آهک زنده (کلسیم اکسید CaO) آب بریزیم، آهک بر اثر واکنش با آب، گرما ایجاد می‌کند که موجب بخار شدن قسمتی از آب می‌شود و مقداری گرما تولید می‌کند. مقدار کمی از آهک در آب حل شده و ما بقی آن در ظرف رسوب می‌کند و به صورت گرد سفید در می‌آید که به آن آهک مرده گفته می‌شود. زیرا در تماس با آب، دیگر واکنشی از خود نشان نمی‌دهد. به این عمل، شکفته شدن آهک هم گفته می‌شود.

هرگاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود به شیر آهک تبدیل می‌شود که اگر آن را صاف کنیم محلول زلالی به دست می‌آید که در واقع محلولِ سیر شده‌ی کلسیم هیدروکسید در آب است و به آب آهک موسوم است. مخلوط آب آهک خاصیت بازی دارد، زیرا کاغذ پی‌اچ (تورنسل) در آن به رنگ آبی در‌ می‌آید و نشان می‌دهد که آب‌آهک قلیایی است.

اگر سنگ آهک را در دمای بالا قرار دهیم، آبِ خود را از دست می‌دهد و به آهک تبدیل می‌شود. سپس با اضافه کردن خاک رس، تبدیل به سیمان می‌شود.

❤ JalebFa.ir ❤

جواب فعالیت های فصل پنجم علوم هفتم

جواب فعالیت صفحه 41 علوم هفتم

جدول زیر اطلاعاتی درباره‌ی مقدار تولید و مصرف سیمان در کشورمان را نشان می‌دهد. با بررسی آن به پرسش‌های مطرح شده پاسخ دهید.

پاسخ فعالیت صفحه 41 علوم هفتم

الف) نمودار ستونی مقدار تولید سیمان در سال های مختلف را رسم کنید.

نمودار ستونی مقدار تولید سیمان صفحه 41 علوم هفتم

ب) در چه سالهایی کشور ایران صادر کننده سیمان نبوده است ؟ پاسخ خود را توضیح دهید.

فقط در سال 1377 میزان تولید و مصرف سیمان در ایران برابر بوده است و نتیجتاً سیمانی برای صادرات وجود نداشته است اما در سالهای دیگر میزان مصرف کمتر از میزان تولید بوده و مازاد آن صادر شده است.

جالب فا

فعالیت صفحه ی 42 علوم هفتم

مزایا و معایب بهره برداری از معدن علوم هفتم

یک شرکت بزرگ قصد دارد در حومه یکی از شهرهای ایران از یک معدن بزرگ بهره‌برداری کند. در زیر نظر چند نفر از افراد مختلف در این باره ارائه شده است.

در یک پژوهش گروهی، مزایا و معایب بهره‌برداری از یک معدن در استان محل زندگی خود را از نظر اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بررسی و به کلاس گزارش کنید.

مزایا و معایب بهره برداری از معدن علوم هفتم

جواب فعالیت صفحه 42 علوم هفتم

مزایا و معایب بهره برداری از یک معدن از نظر اجتماعی

✅ مزایا:

 1. رونق شهر بر اثر افزایش مهاجرت نیروی کار به این شهر
 2. حل معضل بیکاری و پیدا شدن کار برای مردم شهر در نزدیکی محل زندگی
 3. تربیت نیروی متخصص از بین مردم منطقه
 4. ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های منطقه نظیر حمل و نقل و…

 ❌ معایب:

 1. به خطر افتادن امنیت مردم
 2. آلودگی صوتی در  شهر
 3. مشکلات ترافیک ناشی از شلوغ شدن شهر
 4. عدم رعایت سهم ساکنان مجاور معادن و ایجاد دعاوی حقوقی
 5. تغییرات فرهنگی در اثر حضور و تاثیر‌گذاری افراد بیگانه

مزایا و معایب بهره برداری از یک معدن از نظر اقتصادی

✅ مزایا:

 1. اشتغال‌زایی
 2. رونق اقتصادی برای تعمیرکاران محلی (تعمیر و نگهداری پس از استهلاک ماشین آلات )
 3. رونق اقتصادی برای کسبه‌ی محل
 4. در دسترس قرار گرفتن مواد اولیه مناسب

 ❌ معایب:

 1. لطمه به اقتصاد کشاورزی در منطقه

مزایا و معایب معدن از نظر زیست محیطی

✅ مزایا:

 1. بهره برداری از منابع طبیعی

 ❌ معایب:

 1. صدمه به مراتع و زمین‌های کشاورزی
 2.  برداشت‌های بی‌رویه و غیرقانونی
 3.  آلودگی منابع آب و خاک
 4. آلودگی هوا و ازدیاد آلاینده‌های خطرناک و گرد و غبار
 5.  تخلفات گسترده در مسائل زیست‌ محیطی

 

اگه خسته شدید به لینکِ بالا رفته و چند لحظه استراحت کنید، بعدش دوباره ادامه‌ی این مطلب رو بخونید.

جواب سوال های فصل پنجم علوم هفتم

جواب اطلاعات جمع آوری کنید صفحه 43 علوم هفتم

✅ در شهرهایی مانند یزد، همدان و… ظرفهای سفالی و چینی مختلفی ساخته می شود. دربار ه ی تنوع، ویژگی‌ها و چگونگی ساختن این ظرف ها اطلاعات جمع آوری کنید.

برای ساخت ظرفهای سفالی معمولاً از نوعی خاک به عنوان ماده اولیه به همراه مقداری کاه و شن به عنوان چسب استفاده می‌شود. این مواد با آب مخلوط می‌شوند و با قالب به شکل ظرف در می‌آیند و سپس در کوره، عملیاتِ پخت صورت می‌گیرد و بعد به آرامی خنک می‌شوند. سپس با کمک اکسیدهای رنگی فلزات آهن، آلومینیم، مس و سرب، لعاب روی ظرف قرار می‌گیرد و مجدداً عملیات پخت تکرار می‌شود.

ظروف چینی یکی از سالم‌ترین ظروف غذاخوری هستند و با سرد و گرم شدن به راحتی نمی‌شکنند. ظروف چینی هیچگونه مواد سمی و مضری ندارند. چینی‌ها انواع گوناگونی دارند. چینی‌های ضخیم و چینی‌های کاغذی. در ایران معمولاً از چینی‌هایی استفاده می‌شود که ضخامت متوسطی دارد و از جلای خوبی برخوردار است.

فرآیند تولید ظروف چینی بدین شرح است:

ابتدا مواد اولیه آماده سازی می شود (نوعی خاک، ماده معدنی جلا دهنده و سیلیس به همراه خاک چسبنده، مواد اولیه تهیه چینی هستند). سپس فرم‌دهی و ریخته‌گری انجام شده و در مرحله‌ی بعد پخت اولیه و لعاب زنی و پخت لعاب ظروف انجام می‌شود. تا این مرحله، محصولی که به دست می‌آید چینی سفید نام دارد. و نهایتاً در مرحله‌ی دکور زنی و مراحل تکمیلی، چینی سفید تزئین می‌شود.

❤ JalebFa.ir ❤

جواب گفت و گو کنید علوم هفتم صفحه 43

میدانید شیشه در اثر ضربه می شکند. درباره ی اینکه چگونه خمیر شیشه ای را به شکل های مختلف درمی آورند در کلاس گفتگو کنید.

دُم به لوله‌ای تو خالی گفته می‌شود که از فولاد یا آلیاژی مخصوص است و طول آن 100 الی 120 سانتی‌متر می باشد که برای برداشتن شیشه از داخل کوره مورد استفاده قرار می‌گیرد و وسیله‌ی اصلی در حرفه‌ی شیشه‌گری محسوب می‌شود.

شیشه‌گران دُم را در داخل شیشه‌ی مذاب (خمیر شیشه) فرو می‌برند و کمی آن را می‌چرخانند، بعد از برداشتن مقدار کمی از شیشه‌ی مذاب، در لوله می‌دمند. به این ترتیب گوی کوچکی به نام گوی اول به دست می‌آید، بعد از سرد شدن این گوی، مجدداً دُم را به داخلخمیر شیشه فرو برده و شیشه‌ی لازم را برای ساخت وسیله مورد نظر بر می‌دارند.

برای تراش‌دادن وسایل هم از سنگ‌های مخصوصی که درجه سختی آنها بیش‌تر از شیشه است استفاده می‌شود و سپس آنها را صیقل می‌دهند تا به شکل دلخواه برسد.

❤ جالب فا ❤

جواب فعالیت صفحه 44 علوم هفتم

✅ نمودار زیر زمان تقریبی پیش‌بینی شده (بر حسب سال) برای پایان یافتن اندوخته‌های شناخته شده از چند ماده را نشان می‌دهد. درباره ی داده‌های این نمودار در کلاس گفت و گو کنید.

فعالیت صفحه ۴۴ علوم هفتم فصل ۵

با توجه به نمودارِ بالا، از بین این ماده‌ها، زمان تقریبی پیش‌بینی شده برای تمام شدن اندوخته‌های شناخته شده‌ی طلا خیلی کمتر از بقیه‌ی مواد است و همین دلیل است که طلا فلزی گرانبها می‌باشد. این زمان‌های پیش بینی شده به میزان تقاضا برای مصرف آن ماده بستگی دارد. یعنی هرچه زمان پایان ذخیره‌های ماده‌ای کمتر باشد، تقاضا برای آن ماده بیشتر است.

جواب فکر کنید علوم هفتم صفحه 45

برای محافظت از منابع طبیعی سه راه پیشنهاد شده است که عبارت اند از:

 1. کاهش مصرف
 2. بازیافت
 3. مصرف دوباره

نمودار مجاور، کدام یک از راه‌های بالا را برای حفظ منابع آهن نشان می‌دهد؟ پاسخ خود را توضیح دهید.

نشان دهنده‌ی کاهش مصرف می‌باشد. که خود شامل بازیافت و مصرف دوباره می شود. ظروف مستعمل را می‌توان جمع آوری کرده و ذوب نمود (بازیافت) و شمش آهن به دست آمده را دوباره در تولید ظروف جدید یا صنایع دیگر استفاده کرد.

❤ جالب فا

جواب گفت و گو کنید صفحه ۴۵ علوم هفتم

هر یک از عبارتهای داده شده به یکی از روشهای محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست اشاره می‌کند. درباره‌ی اینکه هر عبارت بیانگر کدام روش است در کلاس گفتگو کنید.

 1. ظرف‌های شیشه‌ای سس، ترشی و … را می‌توان شست و حبوبات را داخل آنها نگهداری کرد. مصرف دوباره
 2. برای خرید میوه با خود زنبیل یا کیسه پارچه‌ای می‌بریم . کاهش مصرف
 3. قوطی‌ها و ظرف‌های فلزی خراب را در کارخانه پس از ذوب کردن به حالت شمش در می‌آورند. بازیافت

جواب فعالیت های فصل پنجم 5 علوم هفتم (از معدن تا خانه) در این مطلب تقدیم شما شد که امیدوارم مورد متوجه شما قرار گرفته باشد و باز هم به جالب فا سر بزنید.

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *