جدید ترین عناوین خبری امروز
جالب فا

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • admin
  • آبان 27, 1400
  • 9:37 ق.ظ

جواب سوالات درس پانزدهم مطالعات ششم ابتدایی

جواب سوالات درس پانزدهم مطالعات ششم ابتدایی / گام به گام پایه ششم

جواب فعالیت صفحه ۷۷ مطالعات ششم ابتدایی

سوال

همفکری کنید و به جز مواردی که در تصویرها میبینید، سه گروه اجتماعی یا شغلی دیگر نام ببرید که لباس مخصوصی به تن می کنند و بگویید لباس های هر گروه چه ویژگی هایی دارد.

پاسخ

  1. لباس نظامی‌: نظامی‌ها ( مثل ارتشی‌ها، سپاهی‌ها یا نیروی انتظامی) لباس نظامی می‌پوشند. یکی از بارزترین ویژگی لباس نظامی این است که افراد را با توجه به مکانی که در آن قرار می‌گیرند استتار کند. (گروه شغلی)
  2. لباس شنا: شناگران نیز لباس مخصوصی میپوشند که جذب بدن باشد و همچنین جنسش پلاستیکی باشد تا فشار آب به ماهیچه‌های شناگر آسیب نزند. (گروه اجتماعی)
  3. لباس آشپزی: آشپزها لباس و روپوش آشپزی بر تن می‌کنند. لباس آشپزی معمولاً سفید است تا همواره نظافت آن رعایت شود و همچنین کلاه مخصوص دارد که موی آشپز در غذا نیفتد.

 

 

جواب سوالات صفحه 77 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

سوال

✨ در فصل های مختلف سال نیز لباسهای ما متفاوت است. در زمستان بیشتر چه نوع لباسهایی میپوشیم؟

پاسخ

لباس‌های گرم مثلاً لباس های پشمی.

سوال

✨ پوشاک ما در تابستان و زمستان چه تفاوتهایی با هم دارد؟

پاسخ

در تابستان لباس‌های تازک، نخی و پنبه‌ای می‌پوشیم که گرمای بدن را به بیرون هدایت کند و بدن را خنک نگه دارد، اما در زمستان، لباس‌هایی ضخیم و پشمی می‌پوشیم که گرمای بدن را حفظ کند.

سوال

✨ چرا در زمستان بیشتر از رنگهای تیره و در تابستان از رنگهای روشن استفاده میکنیم؟

پاسخ

زیرا رنگ تیره گرما را جذب کرده و از انعکاس گرما به خارج از بدن ما جلوگیری میکند. همچنین در تابستان لباس‌های با رنگ روشن می‌پوشیم زیرا رنگ روشن، تابش حورشید را انعکاس می‌دهد و بدن ما از گرما محافظت می‌شود.

سوال

✨ به این عکس ها توجه کنید. آیا میتوانید با توجه به نوع پوشاک، حدس بزنید که آب و هوای ناحیه‌ای که این افراد در آن زندگی میکنند، چگونه است؟

پاسخ

تصویر سمت راست آب و هوای سرد، تصویر سمت چپ آب و هوای گرم.

 

 

جواب فعالیت های صفحه ۷۹ اجتماعی ششم ابتدایی

سوال

شما در کدام استان زندگی می کنید؟ از بزرگ تر ها درباره ی لباس محلی استان خودتان پرس و جو کنید و بگویید لباس مردان و زنان چه ویژگیهایی دارد؟ اگر لباس محلّی استان خود یا عکس آن را دارید به کلاس بیاورید.

پاسخ

من در استان هرمزگان رندگی می‌کنم. به علت گرمای هوا، لباس زنان و مردان هرمزگان معمولاً سبک و نازک است تا جریان هوا به‌ راحتی از میان آن عبور کند. به لحاظ نقش، طرح و رنگ زیبایی خاص خود را دارد و از رنگ‌های روشن مانند سفید، آبی، بنفش، صورتی و سبز استفاده می‌شود.

پوشش هرمزگانی‌ها به نوعی خاص از تن‌پوش خلاصه نمی‌شود بلکه از حجاب و روسری گرفته تا زیورآلات را در برمی‌گیرد که گویای زبان، فرهنگ و آداب و سنن خاص این منطقه است.

سوال

به نظر شما چرا لباس های محلی را در موزه ی مردم شناسی حفظ و نگهداری می کنند؟

پاسخ

چون لباس‌های محلی ارزشمند هستند و بخشی از فرهنگ هر منطقه محسوب می‌شوند. از طریق لباس محلی، می‌توان مردم آن منطقه و آداب و رسوم آنها را شناخت. با حفظ و نگهداری لباس‌های محلی، در واقع فرهنگ و هویتمان را حفظ می‌کنیم.

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *