جدید ترین عناوین خبری امروز
جالب فا

توجه: رمز عبور شما به صورت اتوماتیک به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • admin
  • آبان 15, 1400
  • 11:41 ب.ظ

انشا نوع بازی های کودکان در روزگار گذشته و امروز مقایسه صفحه ۵۳ کتاب نگارش فارسی پنجم

انشا نوع بازی های کودکان در روزگار گذشته و امروز مقایسه صفحه ۵۳ کتاب نگارش فارسی پنجم

امروز براتون مطلبی با عنوان زیر براتون آماده کردیم که امیدواریم مورد استفاده قرار بگیره و حتما در قسمت کامنت ها دیدگاهتون رو به اشتراک بزارید :

انشا مقایسه صفحه ۵۳ کتاب نگارش فارسی پنجم نوع بازی های کودکان در روزگار گذشته و امروز مقایسه کنید درباره درمورد با موضوع تحقیق چند بند متن کوتاه از جال فا دریافت کنید.

انشا اول

بند مقدمه (زمینه سازی)

وقتی می‌خواستم درباره نوع بازی‌های کودکان در روزگار گذشته و امروز بنویسم به سراغ مادربزرگم رفتم و از او پرسیدم که بازی‌ها در گذشته چطور بودند. مادربزرگ گفت: آن قدیم‌ها بازی‌ها با شور و نشاط زیادی انجام می‌شد و حتی بچه‌ها وسایل بازی و اسباب بازی‌هایشان را خودشان‌ می‌ساختند و خبری از مغازه‌های بزرگ اسباب بازی فروشی نبود. بچه‌ها در حیاط خانه‌ها یا در محله که از گل و درخت پر بود، می‌دویدند و بازی می‌کردند. آن روزها مثل الان، عروسک‌ها از کشورهای دیگر وارد نمی‌شد، بلکه مادرها با پارچه برای دخترک‌ها عروسک‌هایی زیبا درست می‌کردند و بچه‌ها روز و شب خود را به بازی کردن با این اسباب بازی‌های دست‌ساز می‌گذراندند.

بندهای بدنه (متن نوشته)

مادربزرگ گفت: وقتی بچه بودم مادرم برایم یک عروسک درست کرد و بعد برایش یک پیراهن زیبا و گلدار دوخت. پدرم هم برای برادرم یک تیروکمان بزرگ چوبی درست کرد. از آن روز به بعد من و برادرم عروسک و تیروکمان را از خودمان جدا نمی‌کردیم و مدام با آن‌ها سرگرم بازی بودیم. فکر می‌کنم بازی‌های زمان مادربزرگ بازی‌های قشنگی بودند و به بچه‌ها احساس خوبی می‌دادند. من هم بازی‌های دوران بچگی‌ام را دوست دارم. همان بازی‌هایی که باعث سرگرمی من می‌شدند. مادرم من را میان اسباب بازی‌های مختلف تنها می‌گذاشت و من از آن عروسک‌ها و وسایل بازی برای خودم یک دنیای رنگارنگ می‌ساختم. بعد از آن دوچرخه بازی بود که برایم بسیار لذت‌بخش بود. مخصوصا وقتی که با بچه‌های دیگر مسابقه می‌دادیم.

اما الان که کمی بزرگتر شده‌ام، احساس می‌کنم که بازی‌های کامپیوتری بیشتر باعث سرگرمی من می‌شوند، اما پدرم می‌گوید که نباید زیاد با آن‌ها بازی کنم. بعضی اوقات با خودم فکر می کنم که زندگی بچه‌ها در زمان مادربزرگ و بدون وجود رایانه و بازی‌ها و سرگرمی‌های کامپیوتری، حتما خیلی خسته کننده بوده است؛ اما وقتی مادربزرگ آن قدر با شادابی و لذت از بازی‌های زمان خودش صحبت می‌کند، فکر می‌کنم که شاید بچه‌های آن زمان حتی بیشتر از بچه‌های امروزی که امکانات بیشتری برای تفریح و سرگرمی دارند، از بازی کردن لذت می‌بردند و خوشحال‌تر بودند. شاید بازی‌های آن زمان انرژی و شادابی بیشتری به بچه‌ها می‌داد، چون پر از حرکت و نشاط بود.

البته من فکر می‌کنم که با گذشت زمان بازی‌ها تنوع بیشتری پیدا کرده‌اند و سرگرم کننده‌تر شده‌اند و در آینده هم بازی‌های بیشتر و جذاب‌تری برای بچه‌ها خواهد بود. مثلا من خیلی خوشحالم که در روزگاری زندگی می‌کنم که می‌توانم برای گذراندن اوقات فراغتم به شهربازی بروم و از بازی‌های هیجان انگیز و وسایل بازی پیشرفته‌ای که در آنجا وجود دارد، استفاده کنم. رفتن به شهربازی جزء بزرگترین تفریحات زندگی من است، چون از سرعت و ارتفاع و هیجان خوشم می‌آید و دوست دارم آن‌ها را تجربه کنم. اما بازی‌های دیگری هم هستند که به آن‌ها علاقه دارم؛ مثلا دوچرخه‌سواری یا اسکیت‌بازی که پر از حرکت و رفت و آمد هستند و برای من دلنشین‌اند.

بند نتیجه (جمع بندی)

بازی‌های فکری مثل شطرنج هم بعضی اوقات می‌توانند آدم را سرگرم کنند، اما باز من فکر می‌کنم بازی‌های رایانه‌ای هم بخش مهمی از بازی‌های بچه‌های هم سن و سال من است که تقریبا همه آن‌ها را دوست دارند. به نظر من بچه‌ها می‌توانند بازی‌های مختلفی را تجربه کنند و از سرگرم شدن با آن‌ها لذت ببرند. آن‌‌ها می‌توانند بعضی وقت‌ها با تبلت یا کامپیوتر سرگرم شوند، گاهی به شهربازی بروند، با وسایل و اسباب بازی‌ها و عروسک‌هایشان تفریح کنند و بازی‌های فکری انجام دهند. همه این‌ها در کنار هم خوب است و باعث می‌شود که بازی‌های بچه‌ها تنوع داشته باشد و آن‌ها از بازی کردن، چیزهایی هم یاد بگیرند و حوصله‌شان سر نرود. به نظر من بچه‌ها باید بازی‌های مختلفی انجام دهند تا بازی کردن برایشان تکراری و خسته کننده نشود.

انشا دوم

بند مقدمه (زمینه سازی)

انشای من درباره نوع بازی های کودکان در روزگار گذشته و امروز است. در این باره می‌خواهم بگویم که بازی و تفریح چیزهایی هستند که همه بچه‌ها، هم در گذشته، هم امروز و هم در آینده برای سرگرم شدن به آن‌ها نیاز دارند. البته بازی‌هایی که کودکان قبلا انجام می‌دادند با بازی‌هایی که امروز انجام می‌دهند، فرق دارند. در گذشته از وسایل ساده‌ای برای بازی و تفریح استفاده می‌شد و بازی‌ها حرکت و جنب و جوش بیشتری داشتند، اما حالا با پیشرفت علم و تکنولوژی بازی‌ها دیگر مثل گذشته انجام نمی‌شوند. قبلا کودکان در کنار هم بازی می‌کردند، اما حالا هر کدام از آن‌ها با کامپیوترها، تبلت‌ها و گوشی‌های خود تنها هستند و از امکانات و سرگرمی‌های رایانه‌ای لذت می‌برند.

بندهای بدنه (متن نوشته)

وقتی من بچه‌تر بودم، یک ساعت‌هایی از روز را با دوستانم در کوچه قرار می‌گذاشتم و با آن‌ها بازی می‌کردم. بازی‌هایی که پر از جنب و جوش و دویدن بود. ما با هم فوتبال یا هفت سنگ بازی می کردیم و وقتی در کنار هم بودیم چیزهای زیادی یاد می‌گرفتیم و خوش می‌گذراندیم. وقتی به خانه می‌رسیدم، آن قدر خسته بودم که خوابیدن لذت‌بخش‌ترین بخش روز می‌شد. اما حالا که کمی بزرگتر شده‌ام دوستان هم محله‌ای‌ام را کمتر می‌بینم. بیشتر با بازی‌های رایانه‌ای و کارتون‌های مختلف سرگرم می‌شوم و خبری هم از خستگی و لذت خواب نیست. پیشرفته شدن بازی‌ها باعث شده‌ که ما کمتر دوستانمان را ببینیم و صدای خنده‌های بچه‌ها کمتر در کوچه‌ها بپیچد.

در گذشته که هیچ کدام از این وسایل پیشرفته و بازی‌های رایانه‌ای نبود، بچه‌ها با اسباب بازی‌های مختلف بازی می‌کردند. آن‌ها برای اینکه حوصله‌شان سر نرود، دوستان زیادی برای خود پیدا می‌کردند تا در کنار هم بازی کنند. خاله‌بازی، دنبال‌بازی، عروسک‌بازی و توپ‌بازی جزء بازی های مورد علاقه کودکان بود و با آن‌ها سرگرم می‌شدند. اما حالا سرگرم‌کننده‌ترین چیزهایی که در زندگی بچه‌ها وجود دارد، تبلت‌ها و پلی استیشن‌های آن‌هاست که ساعت‌ها در مقابلشان می‌نشینند و با کس دیگری ارتباط برقرار نمی‌کنند. در حالی که استفاده زیاد از این وسایل، باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در سلامتی آن‌ها می‌شود.

کودکان در روزگار گذشته بازی‌هایی می‌کردند که در آن بازی‌ها می‌توانستند به هر کدام از آدم‌های رویای خودشان تبدیل شوند و نقش آن‌ها را بازی کنند و لذت ببرند؛ اما امروزه بازی‌ها هستند که بچه‌ها را انتخاب می‌کنند و نقش‌های مختلفی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. به نظر من بازی‌ها می‌توانند باعث تغییر شخصیت و روحیه بچه‌ها بشوند و اگر این بازی‌ها، دارای الگوهای خوبی نباشند، به روحیه بچه‌ها آسیب می‌زنند و آن‌ها را دچار مشکل می‌کنند. من هنوز هم دوست دارم با دوستانم در کوچه‌ها و پارک‌ها بدوم و از بازی‌هایی که در کامپیوتر یا تبلتم دارم، دور بشوم. اما بازی‌های رایانه‌ای هم خیلی خوب و جذاب هستند و من را سرگرم می‌کنند. بیشتر دوستانم هم، بازی‌های رایانه ای را بیشتر دوست دارند.

بند نتیجه (جمع بندی)

اما من فکر می‌کنم که ما نباید همه وقت خود را برای بازی‌های رایانه‌ای بگذاریم. بهتر است که گاهی اوقات بازی‌های دیگر را هم تجربه کنیم و وقت بیشتری را با خانواده و دوستانمان بگذرانیم. بازی‌هایی که در گذشته انجام می‌دادیم با بازی‌هایی که الان انجام می‌دهیم فرق دارند، چون ما خودمان می‌خواهیم که برای بازی کردن فعالیت کمتری داشته باشیم و به خاطر همین هم جنب و جوش ما کمتر شده است. اما زیبایی بازی‌ها و تنوع آن‌ها آن قدر زیاد است که ما می‌توانیم از بین آن‌ها بازی‌های مفیدتر و سالم‌تری را انتخاب کنیم که هم ما را سرگرم کنند و هم سلامتی ما را به خطر نیندازند.

انشا سوم

مقایسه بازی های کودکان در گذشته و امروز

در قدیم بازی دسته جمعی مثل بازی گل کوچک بازی پیل دسته بازی هفت سنگ و غیره و بازی های دیگر که نوعی حس همیاری و کمک به همدیگر در این بازی ها نقش داشت وجود داشت تحرک و شادابی لازمه ی در این بازی‌ها بود و پس از پایان بازی همگی دوستانه در نوعی دیگر از بازی یارکشی میکردند.

اما اکثر بازی های بچه های امروزی در کامپیوتر خلاصه شده و بچه ها انواع بازیها را فقط در تبلت و موبایل پیگیری می‌کنند یکی از آسیب‌های این بازی‌ها علاوه بر کمی تحرک باعث چاقی میشود و ضعف چشم و ارتباط تک جانبه با وسایل بازی است و در انتهای بازی هیچ احساس سرحالی و نشاط به انسان دست نمی دهد بلکه به کسی احساس خستگی ناشی از خستگی چشم و فرم نشستن بچه ها دست می دهد.

علاوه بر این بازی بازی های کامپیوتری باعث ایجاد خشونت در بچه ها می شود گرچه بازی های کامپیوتری باعث هماهنگی حرکات چشم و دست و سرعت در انجام کارهای ذهنی به خاطر همزمان استفاده از هر دو را باعث می شود ولی معایبش بیش از مزیتش است.

جواب برخی از همکلاسی های شما

زهرا : امسال فقط بچه ها به گیم نت، سینما، مغازه ها و۰۰۰ مشغول هستند توسط زهرا ارسال شده است با تشکر از زهرای عزیز.

فاطمه الزهرا : درآن زمان بچه ها تیله بازی هفت سنگ بازی دست جمعی و هزاران بازی دیگر می کردند اما بچه های امر وزی تبلت بازی و کامپیوتر بازی که برای چشم ها ضرر دارد.

گیلدا حسینی : بازی قدیم دورهمی بود ومردم ارتباط بیشتری باهم داشتند ولی امروزه بیشتر دوست دارند با تبلت وگوشی بازی کنند و بازی های دور همی کم شده است ومردم ارتباط کمتری با یکدیگر دارند.

ناشناس : واقعا آن زمان هزاران بازی عالی بود که نه خسته میشدیم ونه برای چشم ها ضرر داشت اما امروزه با بازی های رایانه ای به چشم چندین نفر آسیب رسانده.

نازنین و زینب محمدی : در امروز مردم کودکان خود را به گیم نت روان میکند و این خیلی برای روحیه کودکان بد است.

ناشناس : اتل‌متل توتوله، گاو حسن چه جوره و ده‌ها بازی دوران بچگی‌ات سرشار از خاطره‌های کودکی است. وقتی به یاد می‌آوری که با بچه‌های فامیل یا همسایه، پاهای خود را در یک ردیف دراز می‌کردید و مهربانی روی پای شما آهسته قدم می‌زد و این شعر را با آب و تاب می‌خواندید. زمان گذشت، چنان‌که بازی‌ها، قصه‌ها و ترانه‌ها هم در ایستگاه زمان متوقف شدند.
اما کمی پیش از این همه چیز شکل دیگری داشت، حتی اسم بازی‌ها، هوا که رو به گرمی می‌رفت و فصل تابستان که می‌شد سروصدای بچه‌ها حیاط خانه و کوچه را پر می‌کرد، بازی‌های بچه‌ها سرشار از هیجان و تحرک بود، آنقدر می‌دویدند و جنب و جوش داشتند که صورتشان موقع بازی گل می‌انداخت و خیس عرق می‌شدند.
شب‌ها هم پیش می‌آمد که از فرط خستگی همان جا کنار سفره شام خورده، نخورده خوابشان می‌برد، هفت سنگ، عمو زنجیرباف، قایم باشک و…. از جمله بازی‌های سنتی بود که نسلی تمام بچگی و اوقات فراغت خود را با آن سپری کرده و هنوز هم با گذشت سالها خاطرات زیادی از آن دارند.
حتی اسم همین بازی‌های قدیمی برای آن نسل، یا‌دآور خاطراتی شیرین است، اغلب این بازی‌های قدیمی به صورت دسته‌جمعی انجام می‌شد، خانه‌های حیاط‌دار و بازی‌های دسته‌جمعی با بچه‌های فامیل و همسایه اجازه نمی‌داد روزهای تعطیل برای بچه‌ها کسل‌کننده و یکنواخت شود. اما امروز همه چیز تغییر کرده حتی بازی‌های کودکانه. آپارتمان‌نشینی، شلوغی و ناامنی کوچه و خیابان، اشتغال پدر و مادر و… باعث شده شکل بازی‌های امروزی متفاوت از گذشته شود.
آنها امروز دوست دارند انگری‌برد را بازی کند، بچه‌های امروزی کمتر فرصت، علاقه و امکان بازی‌های قدیمی را دارند و کمتر مایلند بازی‌های جمعی انجام دهند، اسباب‌بازی‌های انفرادی نزد آنها از محبوبیت زیادی برخوردار است و بازی‌های گروهی تقریبا در حال منسوخ شدن است، آنها هیجانی را در بازی‌های دیجیتالی جست‌وجو می‌کنند که نسل قدیم هیچ حسی نسبت به آنها ندارند.

ناشناس : سعی کنی د که برای کودکان از همان بچگی با بازی های قدیمی اشنا کنید.

مبینا : کودکان گذ شته بازی مانند کردن بازی هفت سنگ لیل لیل مر یکا چشم بسته کا سنگ پرروبازی های دیگر امروزه کود کان گوشی وبا زی های انتر نای دوستی دخالت بازی بازی.

دیدگاه ها 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *