جواب فعالیت های درس سیزدهم مطالعات هشتم

جواب فعالیت های درس سیزدهم مطالعات هشتم

جواب فعالیت های درس سیزدهم 13 مطالعات اجتماعی هشتم درس غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان شامل پاسخ کاربرگه شماره 8 (غزنویان و سلجوقیان) و جواب سوالات فعالیت های صفحه ی 82 و 83 درس ۱۳ مطالعات هشتم در این نوشتار از جالب فا تقدیم شما خواهد شد.

جواب فعالیت های درس ۱۳ مطالعات هشتم

صفحه 82 مطالعات اجتماعی هشتم

 1️⃣ چرا در بین سه سلسله ی ترک تبار، سلجوقیان اهمیت بیشتری در تاریخ ایران داشتند؟

چون محدوده‌ی جغرافیایی ایران با زمان ساسانیان برابری می‌کرد و از ماوراء النهر در شرق تا دریای مدیترانه در غرب گشترش یافته بود (وسعت قلمروشان). و همچنین به دلیل تأثیری که در تحولات ایران و سایر سرزمین‌های اسلامی داشتند.

جواب طولانی‌تر:

 • سلجوقیان موفق شدند بر سرزمین‌های وسیعی مسلط شوند که شامل بخش عمده‌ی فلات ایران و مناطق همجوار آن از مرزهای چین تا دریای مدیترانه بود.
 • سلجوقیان حکومتی نیرومند را به وجود آورند.
 • در دوران سلجوقیان تشکیلات و نظام دیوانی منظم و گسترده‌ای در ایران شکل گرفت.
 • در حکومت سلجوقیان، قدرت و ثبات سیاسی، کشاورزی و بازرگانی رونق خوبی گرفت، شهرنشینی گسترش یافت و شهرهای بزرگ و آبادی پا به عرصه نهادند.
 • در دوره‌ی سلجوقیان، معماری، صنایع دستی و بسیاری از رشته‌های هنری شکوفا شدند.
 • زبان فارسی در این دوره رواج کامل یافت و بیشتر پادشاهان سلجوقی در گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی و سخن پارسی و تشویق و ترغیب شعرا و نویسندگان فارسی‌زبان و گسترش فرهنگ و دانش‌ کوشش فراوان کردند.

جالب فا

جواب کاربرگه ۸ مطالعات هشتم

 2️⃣ به طور گروهی و با همفکری یکدیگر کاربرگه ی شماره ی 8 غزنویان و سلجوقیان را در کلاس کامل کنید.

 1. به طور گروهی با مطالعه درس و توجه به نقشه ها و نمودار خط زمان، جدول زیر را کامل کنید.
 2. همفکری کنید و با مقایسه‌ی قلمرو و رویدادهای مهم دوران غزنویان و سلجوقیان، بگویید کدام یک از این سلسله‌ها در تاریخ ایران، اهمّیت بیشتری داشته اند. چرا؟
پیشنهادی :  جواب فعالیت های درس چهارم مطالعات هشتم

 

3️⃣ چرا گردشگرانی که به ترکیه می‌روند، در این کشور آثار و بناهایی از دوره‌ی سلجوقیان مشاهده می‌کنند؟

چون ترکیه جزو امپراتوری روم شرقی بود که در جنگ ملازگرد به تصرف سلجوقیان ایران درآمد. به دلیل تسلط سیاسی طولانی سلجوقبان بر منطقه‌ی آسیای صغیر (ترکیه و سوریه امروزی)، آثار و بناهای زیادی همچون بناهای ایرانی از آن دوره بر جای مانده است.

||| JalebFa.ir |||

جواب سوالات درس سیزدهم مطالعات هشتم

صفحه 83 مطالعات اجتماعی هشتم

4️⃣ به دانشنامه‌ی شبکه رشد (شبکه‌ی اینترنتی ملی مدارس) مراجعه کرده و روی یکی از این سه عنوان جانمایی شده در وبگاه (سایت)، تلیک (کلیک) کنید، مطالبی را جمع آوری کنید و در کلاس بخوانید: «سیر تاریخی جنگ‌های صلیبی»، «جنگهای صلیبی»؛ «دستاورد جنگ‌های صلیبی».

✅ سیر تاریخی جنگ‌های صلیبی:

در سال 1095 میلادی پاپ اورین دوم همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشیلم (بیت المقدس فعلی) واقع در فلسطین را اشغال کنند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی گردید. تعداد زیادی از جنگجویان صلیبی در طول سفر خطرناک از اروپا تا خاورمیانه جان خود را از دست دادند. آنها که زنده ماندند در سال 1099 میلادی بیت المقدس را تسخیر کردند. در بین سالهای 1099 تا 1250 میلادی، شش جنگ صلیبی دیگر رخ داد ولی در هیچ یک از آنها صلیبیان موفقیتی به دست نیاورند.

✅ جنگهای صلیبی:

یکی از رخداد‌های مهم تاریخ جهان ، جنگهای صلیبی است. این جنگها که در حدود دویست سال بطول انجامید، میان مسیحیان اروپایی و مسلمانان صورت گرفت. علل بوجود آمدن این جنگها مربوط به اوضاع قاره اروپا بود. اما میدانهای جنگ ، در فلسطین ، مصر و شام یعنی قلمرو مسلمانان قرار داشت.

پیشنهادی :  تقلید در احکام شرعی به چه معنا است

✅ دستاورد جنگ‌های صلیبی:

هرچند به ظاهر آغاز جنگهای صلیبی سابقه دینی داشت و هشت جنگ را شامل گردید، ولی بارها بیت المقدس بین مسلمانان و مسیحیان دست بدست شد. انگیزه‌های دنیوی مانند شکوه شهرهای پر نعمت مسلمان ، شوالیه‌های مسیحی را وسوسه و در نهایت هرچند مسلمانان پیروز شدند، اما اروپاییان نیز غنایم زیادی بردند. در جنگهای صلیبی گروه کثیری از مسیحیان اروپایی به قصد تصرف بیت المقدس به سرزمینهای مسلمانان لشکرکشی کردند.

آنان مدعی بودند که بیت المقدس مزار عیسی علیه‌السلام است و مسیحیان برای زیارت نمی‌توانستند به آسانی به آن شهر مسافرت بکنند. مسلمانان در زمان خلیفه دوم بیت المقدس را از دست روم شرقی آزاد ساختند. این شهر در زمان حیات حضرت محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم برای مدتی قبله اول مسلمانان بود. به همین جهت برای مسلمین احترام و اهمیت بسیار داشت. در نزد پیروان سایر ادیان الهی چون یهود ، و مسیحیت نیز این شهر محترم شمرده می‌شود. پس از آنکه بیت المقدس به تصرف مسلمانان در آمد.

آنان کلیه پیروان ادیان الهی بخصوص مسیحیان آزادی عمل دادند. مسیحیان نه تنها در شهر ، بلکه در سرتاسر جهان اسلام با آزادی کامل زندگی می‌کردند. اما در حدود 1000 سال میلادی، در حالی که عده‌ای از مسیحیان منتظر ظهور حضرت عیسی علیه‌السلام در بیت المقدس بودند، اخباری توام با اغراق در اروپا در مورد آزار و اذیت زائران اروپایی بیت المقدس انتشار یافت.

5️⃣ به طور گروهی متن را بخوانید و علل اقتصادی و سیاسی جنگهای صلیبی را فهرست و در کلاس به طور مختصر بیان کنید.

✅ علل اقتصادی جنگ‌های صلیبی:

 1. فقر، گرسنگی، خشکسالی، قحطی و شیوع بیماری‌های واگیردار در اروپا
 2. افزایش رفاه و رونق اقتصادی و تجاری درقلمروی اسلامی
پیشنهادی :  جواب سوالات فصل سوم صفحه ۲۳ مطالعات هشتم

✅ علل سیاسی جنگ‌های صلیبی:

 1. ضعف ‌و انحطاط یا مورد تهدید قرار گرفتن ‌امپراتوری ‌روم‌ شرقی
 2. حاکمیت مطلق کلیسا بر جوامع اروپایی و دیدگاه منفی آنان نسبت به اسلام
 3. پیشرفت نظامی سلجوقیان در اروپا و نگرانی اروپایی‌ها از این مسئله
 4. ضعف و فروپاشی امپراتور روم شرقی
 5. توسعه طلبی و زیاده‌خواهی تجاری شهرهای ایتالیا

امبدوارم از جواب سوالات فعالیت های درس سیزدهم مطالعات اجتماعی هشتم به خوبی استفاده کرده باشید و باز هم به جالب فا سر بزنید.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...