آموزش غیرفعال کردن گوتنبرگ و کار با ویرایشگر پیشفرض وردپرس

آموزش غیرفعال کردن گوتنبرگ و کار با ویرایشگر پیشفرض وردپرس

خیلی از کاربران با روی کار آمدن ویرایشگر جدید وردپرس به نام گوتنبرگ دچار سردرگمی شده و دوست دارند به همان ویرایشگر کلاسیک و پیشفرض وردپرس برگردند، اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید توصیه میکنیم برای غیرفعال کردن گوتنبرگ همراه ما باشید.

گوتنبرگ چیست ؟

گوتنبرگ یک ویرایشگر جدید است که با هدف بهینه سازی تجربه نویسندگی در وردپرس ارائه شده و قرار است در نسخه ۵ وردپرس به عنوان ویرایشگر جدید در هسته این سیستم مدیریت محتوا قرار گیرد.

گوتنبرگ در واقع نوعی ویرایشگر دیداری است، مثل ویژوال کامپوزر و یا ادیتورهای دیگری که می شناسیم ، هدف از ارائه گوتنبرگ ایجاد تجربه کاربری بهتر به کاربران وردپرس برای وبلاگ نویسی است.

اگر دقت کرده باشید از نسخه ۴٫۹٫۸ وردپرس یک پیام به صورت خودکار در پیشخوان وردپرس شما مبنی بر تمایل شما برای نصب گوتنبرگ به صورت خودکار ظاهر می شود.

دلیل این کار دریافت بازخورد از میلیون ها کاربر وردپرسی و آماده سازی نسخه نهایی و بدون مشکل گوتنبرگ برای استفاده همه کاربران است.

به دنبال دلیل برای غیرفعال کردن گوتنبرگ !

کمی بعد از ظهور گوتنبرگ نگاهی به امتیازات این پلاگین در مخزن وردپرس انداختیم و سعی کردیم نظرات کاربران را بررسی کنیم. بیشتر کاربران تجربه ی خوبی از کار کردن با گوتنبرگ به دست نیاوردن و امتیازات پایینی برای این افزونه ثبت شده ( ۲٫۳ امتیاز از ۵ امتیاز ) .

تقریبا همه ما نگران این هستیم که گوتنبرگ را دوست نداشته باشیم یا کار کردن با آن سخت باشد و شاید به زودی دنبال راه حلی باشیم که گوتنبرگ را غیرفعال و از روی سایت وردپرسی خودمان حذف کنیم.

پیشنهادی :  بهترین روشها برای افزایش قدرت وای فای

خوشبختانه راه حل هایی برای غیرفعال کردن گوتنبرگ وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد…

آموزش غیرفعال کردن گوتنبرگ

روش اول – غیرفعال کردن گوتنبرگ با استفاده از پلاگین Classic editor

روش اول برای غیرفعال کردن گوتنبرگ استفاده از افزونه Classic Editor است که توسط تیم وردپرس منتشر شده.

برای این کار کافیست افزونه Classic Editor را نصب و فعال کنید و از بخش تنظیمات » نوشتن گزینه مورد نظر را فعال کنید.

روش دوم – غیرفعال کردن گوتنبرگ با استفاده از پلاگین Disable gutenberg

با استفاده از این روش می توانید ادیتور گوتنبرگ را برای نوع نوشته های خاص یا نقش های کاربری مورد نظرتان غیرفعال کنید.

کافیست افزونه Disable Gutenberg را نصب و فعال کنید.

بعد از نصب و فعال سازی این افزونه در قسمت تنظیمات » Disable Gutenberg می توانید تنظیمات مورد نظر خودتان را روی این افزونه اعمال کنید.

مثلا اگر قصد دارید گوتنبرگ را برای همه کاربران به جز مدیر غیرفعال کنید کافیست طبق عکس زیر عمل کرده و تیک تمام گزینه ها را بزنید به جز Disable for administrator !

فقط فراموش نکنید بعد از هر تغییری گزینه ذخیره تنظیمات رو انتخاب کنید تا تغییرات شما ذخیره و اعمال بشه .

درباره این مطلب نظر دهید !